"Trójka na głowie"- realizacja projektu "Pracownia edukacji teatralnej."

2 listopada 2017r. uczniowie klas szóstych i siódmych Szkoły Podstawowej w Bożympolu Wielkim wzięli udział w realizacji projektu „PRACOWNIA EDUKACJI TEATRALNEJ” w Państwowym Teatrze Lalki “Tęcza” w Słupsku. Teatr „Tęcza” zainicjował cykl premier teatralnych bazujących na nowej dramaturgii i poruszających tematykę społeczną, filozoficzną i psychologiczną. To wartościowe i piękne spektakle domagające się szerszego omówienia. Dzisiejsza misja teatru nie ogranicza się jedynie do prezentowania spektakli. Zadaniem tej instytucji jest unaocznianie ważnych społecznie problemów, a teatr wykorzystać można, jako swojego rodzaju medium, dzięki któremu łatwiej poruszać trudne tematy. Teatr może dzięki temu stać się z jednej strony sprawczą instytucją, która wnika w przestrzenie szkolne z przesłaniem, a z drugiej strony tę kreatywną przestrzeń może udostępnić u siebie i dać miejsce do dyskusji, rozmów i rozważań.
W ramach projektu uczniowie otrzymali:
– dofinansowanie do transportu na spektakl,
– bezpłatne warsztaty i „pospektaklowe” pogadanki z psychologiem dla uczniów,
– zniżkę na spektakl pt. ” Trójka na głowie”.
„Trójka na głowie” to z pozoru banalna opowieść o dwóch przyjaciółkach, w których utarty świat schematów i przyzwyczajeń wkracza nagle „ta trzecia”. Jakie są tego konsekwencje? Historia zobrazowana w formie klaunady, podwórkowych gier i zabaw, posiada kolejne warstwy, z których każdy może zaczerpnąć coś dla siebie i zastanowić się nad nurtującymi pytaniami. „Trójka…” to dosyć nietypowa sztuka i zarazem pretekst do rozmów o abstrakcji, relacjach przyjacielskich.
W aspekcie psychologicznym „Trójka na głowie” może być doskonałym pretekstem do rozmów o zmianie w życiu i lękach z tym związanych… Radość, smutek, szczęście, doświadczenie prawdziwej przyjaźni, strach, złość – o tych i o wielu innych emocjach opowiada spektakl, który mogliśmy zobaczyć w ramach projektu.

Anna Malinowska, Sabina Myszka, Teresa Kunz