2 lata współpracy i przyjaźni z Muzeum Piaśnickim w Wejherowie

2 lata współpracy i przyjaźni z Muzeum Piaśnickim w Wejherowie

GALERIA

Mówi o nas “PULS WEJHEROWA”.

Poniżej tekst poszerzony, który nie zmieścił się w artykule czasopisma.

Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, które świętujemy w tym roku  zaobfitowało na terenie całego kraju  wieloma wspaniałymi inicjatywami szkolnymi, obywatelskimi, zaplanowanym harmonogramem działań o różnym szczeblu organizacji.

Dla nas, społeczności Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Bożympolu Wielkim  rok 2018 jest rokiem szczególnym, świętowaniem  dwuletniej współpracy i spontanicznej przyjaźni z Muzeum Piaśnickim w Wejherowie.  Pochylając się nad ofiarą złożoną przez Polaków w imię odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów postanowiliśmy przede wszystkim oddać hołd lokalnym bohaterom bliskim naszemu sercu, naszej małej ojczyźnie, jaką stanowi powiat wejherowski.  Nie sposób, mieszkając na terenie powiatu wejherowskiego, nie udać się na pełną zadumy i refleksji wyprawę do „Lasu Piaśnickiego” i nie  pochylić  nad mogiłami bohaterów.

Przygotowując młodzież szkolną do odwiedzin miejsca zbrodni masowej, skrupulatnie zaplanowanej w ramach, tzw. Intelligenzaktion  towarzyszyło nam wiele refleksji i pytań: jak oddać w ręce kolejnego, dojrzewającego pokolenia depozyt w swojej wymowie tak tragiczny i najważniejszy, stanowiący okrutny zapis  ceny naszej wolności. W podróży do “Lasu Piaśnickiego” towarzyszyła nam dyrektor Muzeum Piaśnickiego, pani Teresa Patsidis wraz ze współpracownikami, osoba niezwykle kontaktowa, empatyczna, “żyjąca życiem Muzeum Piaśnickiego”, Oddana podtrzymaniu pamięci o tych wydarzeniach, a przede wszystkim o wspaniałych ludziach budujących naszą ojczyznę.            Oddając głos  refleksjom młodzieży gimnazjalnej  stwierdzamy z pełną odpowiedzialnością, że jest ona wspaniałym odbiorcą; naturalnym, spontanicznym, pozbawionym stereotypów i uprzedzeń: „słuchając przewodnika, ogarniały mnie uczucia, których dotąd nie znałem. Przyprawiała mnie o dreszcze sama próba wyobrażenia sobie, co czuły ofiary stojąc nad swoim grobem i czekając na naciśnięcie spustu. Zastanawiałem się, czy możliwe okazałoby się zekranizowanie tamtych wydarzeń.”  Z pewnością podobne uczucia towarzyszyły reżyserowi, Mariuszowi Sławińskiemu i obsadzie filmu „Piaśnica”. Pani dyrektor muzeum oprowadzająca nas po „Lesie Piaśnickim” chyba czuła rozterki młodzieży i czytała w myślach.

10 grudnia 2018r. na zaproszenie Muzeum uczniowie kl. 3 gim. z dyrektorem – Danutą Milewczyk oraz nauczycielami, Beatą Jakusz, Anną Anisiewicz i Maciejem Białaszewskim, uczestniczyli, wraz z władzami samorządu wejherowskiego wicestarostą powiatu wejherowskiego Jackiem Thielem na czele  i zaproszonymi gośćmi  w premierze filmu „Piaśnica”  w warszawskim Multikinie w „Złotych Tarasach”  pod patronatem honorowym wiceministra Jarosława Sellina, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oddając głos młodzieży po projekcji filmu, zgodnie z zamysłem reżysera, można było usłyszeć m.in.: “… film ukazał fakty, o których nigdy nie myślałem …, tyle ofiar zabitych na takiej przestrzeni, dopiero wybierając się do Lasu Piaśnickiego po obejrzeniu filmu dociera cała ta tragedia do człowieka, o tej przeszłości nie mamy prawa zapomnieć, film uświadomił mi, co niesie ze sobą wojna i do czego zdolny jest człowiek, inaczej patrzę na Wejherowo po obejrzeniu filmu „Piaśnica”, musimy jednak pamiętać, że o pokój trzeba codziennie walczyć, starać się, on nie jest nam dany raz na zawsze”.

Dwuczęściowa produkcja poświęcona zbrodni piaśnickiej wywołała sporą falę refleksji obecną w dyskusjach  po premierze i przed kamerami, przed które zaproszono również młodzież naszej szkoły Amelię Ropelę, Mateusza Chełminiackiego oraz Jakuba Zieleniewskiego z kl. III A gim. Ta, zawierająca wypowiedzi ekspertów, archiwalia, sceny inscenizowane oraz sceny wykonane w technice animacji, piaśnicka opowieść filmowa przybliża Bohaterów Niepodległej, którzy za swoje zaangażowanie i  postawę prospołeczną  zapłacili cenę najwyższą, oddali życie.

Z pewnością jest to początek opowieści o mniej znanych miejscach i faktach historii naszego powiatu. Będziemy z niecierpliwością czekali na kolejne produkcje w ramach “Młynów historii”. Opuszczając w czerwcu mury  Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Bożympolu Wielkim uczestnicy projektu piaśnickiego  będą z pewnością w swoich nowych szkołach rzecznikami współpracy z Muzeum Piaśnickim w Wejherowie, które uchyliło nam już rąbka tajemnicy swoich planowanych projektów edukacyjnych związanych z adaptacją budynku Villa Musica w Wejherowie. Już się cieszymy życząc całej ekipie muzeum, satysfakcji i spełnienia we wszystkich planowanych projektach i podejmowanych działaniach oraz deklarujemy naszą gotowość współpracy, życzliwość, przyjaźń.

 

Beata Jakusz, Anna Anisiewicz, Maciej Białaszewski & uczniowie kl. 3 gim.