Europejski Dzień Języków Obcych 2019

Europejski Dzień Języków Obcych 2019

26 września to oficjalnie Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji zorganizowano lekcję otwartą opartą metodzie gamifikacji, gdzie poprzez gry i zabawę uczniowie mieli szansę poznać ciekawostki dotyczące języków i kultur, a przy okazji powtórzyć słownictwo z angielskiego i niemieckiego. Na deser uczniowie otrzymali garść słówek z litewskiego, francuskiego oraz hiszpańskiego.

To już kolejny rok stałej i efektywnej współpracy językowców w szkole w Bożympolu (M.Białaszewski, A.Derkowska, N.Sielaff, A.Anisiewicz), co sprzyja przede wszystkim naszym uczniom, którym są zwiększane szanse edukacyjne oraz którzy mają szansę na łatwiejszy start w dorosłym życiu.

GALERIA

Znajomość języka obcego to nie tylko umiejętność jak pisanie, czy jazda na rowerze. To narzędzie otwierające wiele drzwi do sukcesu, ale również remedium na procesy starzenia. Badania naukowców z Publicznego Centrum Badań nad Zdrowiem w Luksemburgu oraz Uniwersytetu w Toronto jednoznacznie wskazują, że uczenie się języka obcego sprzyja zahamowaniu demencji starczej, poprawia pamięć, a także pobudza kreatywność, co może pomóc w tzw. myśleniu problemowym.

Podczas badań zaobserwowano, że nauka języka obcego jest jedną z najbardziej skutecznych metod na opóźnienie choroby Alzheimera. Badania przeprowadzone na grupie 250 seniorów potwierdzają, że objawy choroby Alzheimera pojawiły się znacznie później u osób, które znały dwa języki, w porównaniu z tymi, które posługiwały się wyłącznie językiem ojczystym. Mózg dłużej zachowywał sprawność i dobrą kondycję. Co więcej, osoby posługujące się więcej niż jednym językiem pierwsze objawy demencji statystycznie obserwują 5 lat później niż osoby znające tylko język ojczysty.

Warto pamiętać, że nigdy nie jest za późno, żeby zacząć uczyć się języka, trzeba być przy tym wytrwałym jak na siłowni… albo “kaloryfer”, albo “boiler” – wybór należy zawsze do nas.

Maciej Białaszewski
koordynator EDJO 2019