WIELKANOCNE ZABAWY PLASTYCZNE I RUCHOWE

WIELKANOCNE ZABAWY PLASTYCZNE I RUCHOWE

WIELKANOCNE ZABAWY PLASTYCZNE I RUCHOWE
W święta wielkanocne znajdźcie czas na wspólną zabawę z całą rodziną! Wielkanoc to doskonały moment, aby pobudzić w dziecku artystyczne talenty i zachęcić do aktywności ruchowej.
Zabawy manualne:
– króliczek ze skarpetki:
Potrzebujecie: skarpetki np. w kolorze szarym, czarnym, sznurka, taśmy, nożyczek, ryżu, flamastra albo naklejek; można zakupić naklejki imitujące oczy – wtedy Wasz króliczek będzie wyglądał prawie jak żywy!
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=wAVTm1nNFx8&feature=emb_logo
– baranek – doniczka na rzeżuchę:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=UD1Ehy1Fx9w&feature=emb_logo
Wielkanocne zabawy z jajkiem:
– Zajączek: wybierzcie ulubioną wyliczankę i za jej pomocą wybierzcie spośród siebie „zajączka”. Pozostali uczestnicy łapią się za ręce i ustawiają w koło. Dziecko „Zając” staje w środku i tańczy. Jego zadaniem jest jak najszybciej wydostać się z koła, używając sprytu, zwinności i próbując przechytrzyć resztę dzieci. Ten, kto wypuści „Zajączka” z koła wędruje na jego miejsce.
– Trafienie do jaj: potrzebujesz szmacianej (może być również wykonana z innego delikatnego materiału), małej piłeczki. Najlepiej bawić się na zewnątrz, gdy dopisze pogoda. Na ziemi lub na podłodze wyznacz linię. Ustaw wzdłuż niej jajka w 15-centrymetrowych odstępach. Zadanie przypomina nieco grę w bilard, ponieważ należy trafić w jajko, turlając lub rzucając piłeczkę z ustalonej odległości. Wgrywa ta osoba, która w kilku rundach zbije największą ilość jajeczek.
– Turlanie jajek: zabawa ta pochodzi z tradycji amerykańskiej. Polega na turlaniu ugotowanych na twardo jajek na twardo za pomocą łyżki. Niemcy nieco zmodyfikowali tę zabawę: turlają jajko w dół zbocza po torze utworzonym z patyków. Cel zabawy polega na jak najszybszym przeturlaniu jajka po trasie. W Polsce wersja tej zabawy jest jeszcze trudniejsza. Trasa, po której turla się jajko, składa się z krzesełek i kółek hula-hop, które trzeba przeskoczyć (młodsze dziecko może je po prostu ominąć, jak w slalomie), aby kontynuować wyścig. To zabawa idealna dla całej rodziny!
– poszukiwanie jajek: pochowaj w różnych miejscach domu (i ogrodu) jajka np. z czekolady. Dla każdego uczestnika zabawy przygotuj fikuśny koszyczek (bądź pudełeczko np. z filcu) do zbierania jaj. Wygrywa ten, kto uzbiera największą ilość jajeczek!
A na odprężenie gry wielkanocne:
https://www.grajteraz.pl/wielkanoc
wychowawca świetlicy: Jolanta Kaźmierczak