Wycieczka do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i Fabryki Porcelany Stołowej „Lubiana”

Wycieczka do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i Fabryki Porcelany Stołowej „Lubiana”

W dniu 20 września 2022r. uczniowie klas 6a,6b oraz 5b brali udział w wycieczce do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie i Fabryki Porcelany Stołowej „Lubiana”.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w fabryce porcelany, w której poznaliśmy proces technologiczny produkcji naczyń porcelanowych. Zapoznaliśmy się także z zawodem dekoratora i brakarza. Młodzież miała okazje zakupić w przyzakładowym sklepie pamiątki wyprodukowane w tymże zakładzie.

W Będominie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej przybliżającej sylwetkę autora hymnu narodowego Józefa Wybickiego oraz poznaliśmy historie powstania hymnu podczas formowania się Legionów Polskich we Włoszech. Wysłuchaliśmy także pierwotnego tekstu Mazurka Dąbrowskiego. Podczas warsztatów przy muzeum dowiedzieliśmy się o nieoczywistych związkach Wybickiego z papierem, ekonomią i pierwszymi banknotami. Wyprodukowaliśmy papier zgodnie z tradycyjną techniką, powstałą w średniowiecznych Włoszech oraz wybiliśmy kopię 5 groszy z 1811 r. Na koniec obejrzeliśmy pomniki przyrody, w którym wyróżnia się ponad 400-letni „Dąb Wybickiego” oraz 5 metrowy orzeł, którego rozłożone skrzydła powstały z 248 ostrzy starych kos.

Wycieczka dostarczyła nam mnóstwo wrażeń i wiele radości.