PROJEKTY

Nasza szkoła bierze udział w programie Insta.Ling dla szkół regularnie już od 2014 roku, niemal od samego początku istnienia programu, bo od drugiej edycji. Wspiera on rozwój kompetencji językowych z języka angielskiego oraz niemieckiego, ale także hiszpańskiego, języka polskiego i tabliczki mnożenia.

Uczniowie, którzy zaangażowali się w naukę słówek w ramach programu wyraźnie szybciej je zapamiętują przez częste powtórki a następnie osiągają wyższe wyniki w nauce. Co potwierdzają też wewnątrzszkolne badania, ci uczniowie, których rodzice założyli "konta rodzica" i wspierali swoje dzieci w nauce, osiągali wyższe wyniki, niż ci, których rodzice nie założyli kont i nie przypisali dodatkowych słówek swoim dzieciom. To zjawisko potwierdzają też inne liczne badania naukowe. W dużym skrócie - tam gdzie jest większe zaangażowanie rodziców w proces edukacyjny ich dzieci, tam wyże wyniki pociech.

Program Insta.Ling jest niewątpliwie godnym polecenia narzędziem, co trzeba wyraźnie podkreślić, wspomagającym, a nie zastępującym cały proces edukacyjny. Korzystając z niego z nastawieniem na osiągnięcie konkretnego celu dla samego siebie i wykorzystując też wskazówki nauczycieli, z pewnością uczniowie lepiej przyswoją choćby najdłuższe i najtrudniejsze słówka typu niemieckie "Damenfussballweltmeisterschaftsqualifikationsspielübertragung" (tłum.: "Transmisja z meczu kwalifikacyjnego mistrzostw świata w piłce nożnej kobiet"), a także angielskie "incomprehensibilities" (tłum.: "niezrozumiałość").

Zachęcam do wzięcia udziału w programie wszystkich zainteresowanych, wystarczy wejść na stronę https://instaling.pl/, zarejestrować się, wprowadzić klasy i przypisać im słówka. Brzmi prosto i jest proste. Ze strony uczniów wystarczy tylko się zalogować na podane przez nauczyciela konto i spędzić około 5 minut przy tłumaczeniu słówek - wystarczy tylko/aż chcieć.

Maciej Białaszewski
n-l j. angielskiego

Od 2017 roku nasza szkoła bierze udział w programie Szkolny Klub Sportowy. Ministerstwo Sportu i Turystyki wdrożyło program, aby upowszechniać sport wśród dzieci i młodzieży, stworzyć przestrzeń do dodatkowej aktywności fizycznej, realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych pod opieką nauczycieli prowadzących zajęcia wychowania fizycznego w danej szkole.

W naszej szkole aż trzech nauczycieli wychowania fizycznego realizuje zajęcia w ramach tego programu. Z zajęć mogą więc korzystać zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie, dziewczęta oraz chłopcy.
Projekt przyczynia się do wzrostu aktywności fizycznej wśród uczniów, zapewnia im możliwość spędzenia czasu wolnego w atrakcyjny, korzystny dla zdrowia sposób, a także pozwala rozwijać talenty i zainteresowania sportowe.